ZDRAVJE V VRTCU

zdravje_v_vrtcu

ZDRAVJE V VRTCU. Koordinatorica Barbara Obrulj Jeseničnik, so-koordinatorica Natalija Kranjc
S programom »Zdravje v vrtcu« želi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) razviti in okrepiti zmožnosti vrtcev za oblikovanje okolij, ki postavljajo dobro počutje in zdravje kot pomembno vrednoto in si prizadevajo ustvariti pogoje za dobro počutje in zdravje ter krepijo sposobnosti posameznika za ohranjanje in izboljševanje zdravja v celotnem življenju. Del tega okolja smo tudi mi, saj si kot vrtec prizadevamo, da oblikujemo zdravo in varno okolje, ki pozitivno vpliva na počutje in zdravje otrok, strokovnih delavcev in staršev.
1.GIBANJE
Evropski teden športa (23. 9. –30. 9. 2020),
jutranje minutke za razgibavanje (ples ob glasbi, rajalne igre, razgibavanje ob vodeni besedi z ali brez rekvizitov),
vadbena ura v Večnamenski športni dvorani OŠ Lovrenc na Pohorju (enkrat na teden) in
aktivnosti na prostem skozi vse leto.
2.ZDRAVA PREHRANA
pitje vode po kosilu,ureditev kotičkov z vodo po skupinah oz. igralnicah,
Tradicionalni slovenski zajtrk (november 2020) in
praznična čajanka z zdravimi prigrizki (december 2020).
3.DUŠEVNOZDRAVJE
Preko raznih socialnih iger in učenja veščin, se bodo otroci učili medsebojnih odnosov in reševanja sporov.
Minutka za lažji začetek –strokovne delavke bomo aktiv pričele z minutko, ki jo bomo posvetile sprostitveni dihalni tehniki.
4.ZDRAV NAČIN ŽIVLJENJA
Praznovanje rojstnih dni na način, da je v ospredju doživljanje rojstnega dneva kot posebnega dogodka (praznovanja brez sladic in nezdravih prigrizkov)
5.ZOBOZDRAVSTVENA VZGOJA
Higiena zob se izvaja v vseh skupinah, ki se po potrebi prekine (virozna obolenja, epidemije). V sklopu higiene zob nas bo obiskala dipl. medicinska sestra (Zdravstveni Doma dr. Adolfa Drolca, Maribor).
6.SVETOVNI DNEVI,POVEZANI Z ZDRAVJEM
Dan hrane –16. 10. 2020 (ogled filma Ostal bom zdrav, pogovori o pomenu zdrave hrane, plakati, likovno ustvarjanje –zdrav krožnik, zdrav nakup, igra spomin, sestavljanke, pravljice)
Dan voda –22. 3. 2021
Dan zdravja –7. 4. 2021 (izvedel se bo »Kros v plenicah« in »Tek zdravja«, po skupinah).
7.VARNO NA SONCE
Z različnimi dejavnostmi bomo podkrepili varno bivanje na soncu.

Poročilo projekta Zdravje v vrtcu za leto 2019 / 2020

Zdravje v vrtcu 2018-2019