Zdravje v vrtcu

zdravje_v_vrtcu

Poročilo projekta Zdravje v vrtcu za leto 2019 / 2020

V tem šolskem letu je bila rdeča nit projekta POČUTIM SE DOBRO. Vse skupine smo poskrbele zato, da so se otroci kot tudi strokovne delavke počutili dobro pri različnih dejavnostih, ki smo si jih v tem projektu zastavile.

1. GIBANJE
  • Evropski teden športa (23. 9. 2019 – 27. 9. 2019),
  • jutranje minutke za razgibavanje (ples ob glasbi, rajalne igre, razgibavanje ob vodeni besedi z ali brez rekvizitov),
  • vadbena ura v Večnamenski športni dvorani OŠ Lovrenc na Pohorju (enkrat na teden) in
  • aktivnosti na prostem skozi vse leto.
  1. ZDRAVA PREHRANA
  • pitje vode po kosilu,
  • ureditev kotičkov z vodo po skupinah oz. igralnicah,
  • tradicionalni slovenski zajtrk (november 2019) in
  • praznična čajanka z zdravimi prigrizki (december 2019).
  1. DUŠEVNO ZDRAVJE

Preko raznih socialnih iger in učenja veščin, so se otroci učili medsebojnih odnosov in reševanja sporov.

Druženje otrok iz različnih skupin (zjutraj ob prihodu v vrtec, v avli vrtca, zunaj na igrišču, terasi, ob tednu otroka).

Druženja smo izvajali do razglasitve Covid-19, nato smo ob vrnitvi v vrtec upoštevali navodila, priporočila, ki so nam bila podana.

1. ZDRAV NAČIN ŽIVLJENJA

Praznovanje rojstnih dni na način, da je v ospredju doživljanje rojstnega

dneva kot posebnega dogodka (praznovanja brez sladic in nezdravih

prigrizkov).

Poleg tega smo med »korona časom« posebej poudarili umivanje rok ter pravilno kihanje v rokav ter razkuževanje.

1. ZOBOZDRAVSTVENA VZGOJA

Higiena zob se je izvajala v vseh skupinah do meseca marca 2020.

V sklopu higiene zob nas je obiskala dipl. medicinska sestra (Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca, Maribor), v mesecu decembru.

Prekinila se je ob razglasitvi virusa Covid -19.

1. SVETOVNI DNEVI POVEZANI Z ZDRAVJEM
  • Dan hrane – 16. 10. 2019 (ogled filma Ostal bom zdrav, pogovori o pomenu zdrave hrane, plakati, likovno ustvarjanje – zdrav krožnik, zdrav nakup, igra spomin, sestavljanke, pravljice)

Starejši skupini sta si ogledali film, ostale skupine pa so na to temo izvedle kakšno drugo dejavnost.

• Dan voda – 22. 3. 2020

Tudi med »korona časom« se bile informacije in dejavnosti o svetovnem dnevu voda posredovane po elektronski pošti.

• Dan zdravja – 7. 4. 2020

Odpadel  »Kros v plenicah« in »Tek zdravja« zaradi epidemije Covid-19.

1. VARNO NA SONCE

Z različnimi dejavnostmi smo podkrepili varno bivanje na soncu.

Na svetovni Dan Sonca, 22. maj smo po skupinah izvedli eno dejavnost na to temo. Starše in otroke pa smo opozorili na zaščito, ki je potrebna v poletnih mesecih.

Zaključna poročila projekta Zdravje v vrtcu preteklih let na povezavah:

Zdravje v vrtcu 2018-2019

zdravje v vrtcu 2016-2017